تماس با آموزشکده مهارت و کارآفرینی : 33664172-031    فاکس : 33660209-031
۱۸:۲۷ سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
Language : FA |
خانه / آشنائی با رشته کاردانی کامپیوتر

آشنائی با رشته کاردانی کامپیوتر

امروزه با گسترش روزافزون کامپیوتر نیاز به تربیت متخصصین این رشته در سطوح مختلف کاردانی، کارشناسی و بالاتر بیش از هر زمان دیگری حس می شود. از این منظر، رشته ای به عنوان کاردانی کامپیوتر در چهارچوب اهدافی معین و از پیش تعیین شده تأسیس شده است، به طوری که بتواند کاردانهای کامپیوتر را در چارچوب اهداف تعیین شده آموزش بدهد. یک کاردان کامپیوتر در صورتی که در مسیر صحیح هدایت شده آموزشهای لازم را ببیند، می تواند بسیاری از مشکلات نصب و راه اندازی سیستمها و شبکه های کامپیوتری و نرم افزارهای سیستمی را حل کند. همچنین یک کاردان با تجربه نه تنها زیر نظر تحلیل گر، طراح و برنامه ساز انجام وظیفه می کند بلکه خود نیز می تواند یک نرم افزار کوچک را طراحی، راه اندازی و پشتیبانی کند.

رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی فقط دارای گرایش نرم افزار می باشد. در گرایش نرم افزار، دانشجویان با اصول و مبانی الگوریتم و برنامه نویسی و نحوه طراحی و پیاده سازی برنامه های کاربردی در سطح ویندوز و وب آشنا می شوند و می توانند یک برنامه کاربردی کوچک در سطح ویندوز یا وب را پیاده سازی و راه اندازی کنند.

در رشته کاردانی کامپیوتر، دانشجویانی که از کار و دانش وارد می شوند ۸۴ واحد و دانشجویانی که از فنی حرفه ای وارد می شوند ۸۱ واحد باید بگذرانند. در صورت نیاز در صورتی که دانشجو از رشته های دیگری مانند ریاضی فیزیک وارد شده باشد، ملزم به گذراندن واحدهای بیشتری به عنوان پیش نیاز است.

توصیه می شود دانشجویان در هر نیمسال با توجه به دروس پیشنهادی ارائه شده، با رعایت پیش نیاز و هم نیاز بودن دروس و همچنین نظر مدیر گروه انتخاب واحد کنند تا در زمان فارغ التحصیلی دچار مشکل نشوند.

توانایی علمی

یک کاردان کامپیوتر باید پشتکار، تلاش و انگیزه زیادی برای کسب علم داشته شد، همچنین باید دارای پایه ریاضی قوی بوده و دارای خلاقیت، توانایی تحلیل و حل مساله باشد تا بتواند با مسائل مختلف کامپیوتر به خوبی دست و پنجه نرم کرده راه حلهای مناسب ارائه دهد. به علاوه، دانشجویان این رشته باید آشنایی خوبی با زبان انگلیسی داشته، توانایی جستجوی مطالب در اینترنت و مطالعه متنهای انگلیسی را داشته باشند.

آینده شغلی، بازار کار و درآمد

رشته کامپیوتر با توجه به متنوع بودن، پویایی و به روز بودن، بازار خوبی را برای متخصصین این رشته فراهم آورده است، به طوری که هر متخصص کامپیوتر با داشتن مقداری پشتکار، تلاش و کسب اطلاعات در هر سطحی میتواند شغل مناسب با درآمد قابل قبول تا عالی را برای خود فراهم کند. این در حالی است که همین بازار پویا همواره جذب کننده افراد با بهترین شایستگیها صرفنظر از مدرک تحصیلی است، به طوری که گاهی مشاهده می شود افراد با مدرک غیر کامپیوتر جایگاه خوبی را برای خود در این رشته ایجاد کرده اند. بنابراین یک متخصص کامپیوتر برای کسب یک جایگاه شغلی مطلوب، با توجه به تنوع فرصتهای شغلی ابتدا باید علاقه خود را در این رشته پیدا کند و پس از آن مرتبا اطلاعات خود را در آن فیلد به روز رسانی کند. چرا که در این رشته روزی نیست که نرم افزار و یا سخت افزار جدیدی وارد بازار نشود. متخصصین این رشته در سطح کاردانی می توانند موقعیتهای شغلی مختلفی از جمله نصب و راه اندازی سیستمهای کامپیوتری مختلف، پشتیبانی و نگهداری از سیستمها، راه اندازی و نگهداری شبکه، طراحی و پیاده سازی سیستمهای نرم افزاری کوچک و متوسط، طراحی لوگوهای گرافیکی و …. را برای خود ایجاد کند. با گسترش دنیای اینترنت، یک متخصص کامپیوتر همچنین می تواند موقعیتهای شغلی و درآمد خوبی را از طریق راه اندازی سایت و تجارت الکترونیک برای خود فراهم کند.

سرفصل دروس رشته کامپیوتر ورودی ۹۵ به بعد

دروس پیشنهادی ترمی رشته کامپیوتر ورودی ۹۵ به بعد