تماس با آموزشکده مهارت و کارآفرینی : 33664172-031    فاکس : 33660209-031
۱۹:۰۶ سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
Language : FA |
خانه / آشنایی با رشته نقشه کشی عمومی

آشنایی با رشته نقشه کشی عمومی

معرفی رشته:

یک نقشه صنعتی، حاوی تمام اطلاعات لازم برای ساخت یک قطعه ( اعم از اندازه قطعه ،جنس قطعه، مقدار صافی سطح و یا هر سوال دیگری که ممکن است در هنگام ساخت قطعه پیش آید ) می باشد. درحقیقت نقشه کشی صنعتی زبان صنعت است. زبانی که فکر مهندسان و طراحان را به تصویر می کشد. به عبارت دیگر نقشه کشی نوعی زبان محاوره در علوم مهندسی می باشد که اطلاعات مورد نیاز از یک قطعه، ماشین، سازه، و یا یک طرح را به روشنی و بدون ابهام بیان می کند. این اطلاعات شامل شکل هندسی، نحوه قرار گرفتن و اتصال اجزاء مختلف، مشخصات فیزیکی و هر گونه اطلاعات ضروری می باشد. هر مقدار تسلط به نقشه خوانی و نقشه کشی بیشتر باشد، شخص سریعتر و راحت تر می تواند ایده های خود را به دیگران منتقل کند و ایده های دیگران را درک کند. در واقع می توان گفت که  نقشه کشی در صنعت مانند پلی است که دفاتر طراحی را با کارگاه های ساخت و تولید  مرتبط می سازد. هدف از این رشته، تربیت افرادی است که با آگاهی و شناخت مناسب از امکانات بخش تولید و قابلیت های آن، درک صحیح از اصول طراحی مهندسی اجزای مختلف ماشین آلات با رعایت استانداردهای نقشه کشی، فکر طراح را برای ساخت و مونتاژ به کارگاههای ساخت و تولید معرفی نمایند.

مشاغل مرتبط با این رشته:

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های زیر مشغول به کار شوند؛

۱- بعنوان نقشه کش در طراحی قالبهای فلزی و پلاستیک، طراحی قید و بند و ماشین های خاص.

۲- نقشه کش مکانیزم در شرکتهای طراحی و مهندسی و مهندسین مشاور جهت ارتباط صحیح بین طراح و سازنده با ارائه ایده ها و افکار مهندس طراح در قالب نقشه های استاندارد و کامل.

۳- نقشه کش ماشین در مهندسی معکوس با تسلط بر اندازه برداری صنعتی، کروکی برداری و مدلسازی و استخراج نقشه در نرم افزارهای طراحی و نقشه کشی.

۴- مسئول کنترل کیفی محصولات صنعتی در واحدهای تولیدی.

۵- تاسیس دفتر فنی و مهندسی جهت ارائه خدمات فنی و مهندسی به واحدها فنی و کارخانجات و شرکتهای سازنده ی ماشین آلات صنعتی.

 ادامه تحصیل:

 امکان ادامه تحصیل در این رشته (و رشته های هم گروه) تا مقطع کارشناسی و پس از آن در رشته های هم گروه تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.

سرفصل دروس رشته نقشه کشی عمومی 

دروس پیشنهادی ترمی رشته نقشه کشی عمومی