تماس با آموزشکده مهارت و کارآفرینی : 33664172-031    فاکس : 33660209-031
۱۸:۱۸ سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
Language : FA |
خانه / آشنایی با رشته مکانیک خودرو

آشنایی با رشته مکانیک خودرو

هدف

این رشته تربیت تکنسین (کاردان فنی) از بین فارغ التحصیلان هنرستانهای فنی و حرفه ای و کار و دانش و همچنین دیپلمه های نظری به منظور کسب مهارت در زمینه ی عیب یابی انواع موتورهای احتراقی، تعمیر و تنظیم دستگاههای سوخت رسانی موتورهای بنزینی و برخی تجهیزات موتورهای دیزل، تعمیر سیستمهای مختلف ترمز، سیستمهای هدایت و فرمان، سیستمهای شاسی و بدنه، سرویس و نگهداری مدارهای الکتریکی، سیستمهای انتقال قدرت خودروها می باشد.

معرفی مشاغل مرتبط

فهرست برخی مشاغلی که به صورت مستقیم با رشته مکانیک خودرو در ارتباط هستند، آورده شده است. بدیهی است مشاغل زیادی نیز به صورت غیر مستقیم به صنعت خودرو در ارتباط هستند که از ذک نام آنها در اینجا صرف نظر شده است و علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند به وب سایت خودرو سازان مراجعه نمایند.

۱- تعمیر اساسی موتور و سیستم انتقال قدرت خودروهای بنزینی

۲- تعمیر دستگاههای الکتریکی خودروها

۳- تنظیم موتور(Tune up)

۴- تعمیر سیستم سوخت رسانی خودروهای گازسوز

۵- تعمیر تعلیق و سیستم فرمان(جلو بندی)

۶- تعمیر سیستم کولر خودرو

۷- تعمیر گیربکسهای اتوماتیک

۸- تعمیر اساسی موتورهای دیزلی

۹- تعمیر رادیاتور و خنک کن و گرم کن خودرو

۱۰- تعمیر دستگاههای سوخت رسانی موتورهای دیزلی

۱۱- تعمیر سیستم تعلیق و فرمان خودروهای سنگین و نیمه سنگین

۱۲- تعمیر سیستم انتقال قدرت خودروهای سنگین و نیمه سنگین

۱۳- تعمیر سیستم ترمز خودروهای سنگین و نیمه سنگین

۱۴- تعمیر فرمانهای پر قدرت

۱۵- تراشکاری قطعات اتومبیل

۱۶- تعمیر کمک فنر خودرو

۱۷- آهنگری و تعمیر اگزوز خودروها

۱۸- پنچرگیری، بالانس چرخ و سرویس خودرو

۲۰- لنت کوبی

۲۱- اشتغال در شرکتهای تولیدی خودرو و یا واحدهای تولید قطعات خودرو

ارتباط رشته با سایر حوزه های علمی

خودروهای تولید شده در عصر حاضر پیشرفتهای شگرفی در همه ی زمینه ها پیدا کرده است. امروز رشته مکانیک خودرو با رشته برق و الکترونیک پیوندی گسترده یافته و اکثرسیستمهای خودرو، الکترونیکی شده اند. سیستمهایی نظیر سیستم سوخت رسانی انژکتوری، سیستم جرقه زنی الکترونیکی، سیستم ترمز ضد قفل(ABS)، سیستم الکترونیکی کنترل پایداری خودرو(ESP) و … نمونه هایی از ارتباط این رشته با سایر رشته ها است. همچنین این رشته با علوم پنوماتیک و هیدرولیک نیز در ارتباط بوده و از علوم فوق در سیستمهای ترمز و فرمانهای پر قدرت استفاده شده است.

ارتباط با صنعت

از آنجایی که یک خودرو از اجزا و قطعات متعدد تشکیل شده است هر کدام از آن قطعات با یکی از صنایع روز در ارتباط است. صنعت خودرو با صنایعی همچون: ریخته گری، مدلسازی، تراشکاری، جوشکاری، پرسکاری، لاستیک سازی، رنگسازی و … در ارتباط میباشد.

ادامه تحصیل

فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو پس از پایان دوره کاردانی می توانند از طریق شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته در دانشگاههای دولتی، واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاههای غیر انتفاعی ادامه تحصیل دهند. در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی بدون آزمون (با احراز شرایط مربوطه) نیز فراهم شده است. همچنین پس از مقطع کارشناسی، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز وجود دارد.

آینده نگری درباره شغل و شرایط بازار کار

تولید نزدیک به یک میلیون خودرو در سال در داخل کشور و ارتباط مستقیم این صنعت با بیش از ۱۰۰ شغل تولیدی و ۲۰ شغل تعمیراتی بیانگر اهمیت و جایگاه این صنعت میباشد. امکان اشتغال به کار فارغ التحصیلان این رشته در محیطهایی که به تولید انواع مختلف خودرو می پردازند نظیر شرکتهای خودرو سازی و یا در شرکتهایی که قطعات و لوازم یدکی انواع خودروها را تولید می کنند و یا در تعمیرگاهها و نمایندگیهای مجاز شرکتهای خودرو ساز وجود دارد. افراد فارغ التحصیل می توانند با دایر کردن تعمیرگاههای شخصی، به صورت خود اشتغالی به ارائه خدمات عمومی و تخصصی خودرو بپردازند. (البته این امر مستلزم آشنایی زیاد فارغ التحصیلان با خدمات تخصصی خودرو و فراگیری فنون مربوطه و همچنین مستلزم پشتکار و خلاقیت می باشد) لذا به نظر میرسد امکان اشتغال در شاخه های مختلف این رشته برای افرادی که دارای تحصیلات علمی و عملی تخصصی باشند در حد بالایی وجود دارد.

سرفصل دروس رشته مکانیک خودرو

دروس پیشنهادی ترمی رشته مکانیک خودرو